Ledare: ”Överge idén om att slakta biståndet”
Regeringens och Alliansens fortsatta samtal om flyktingfrågan i fokus i ledarsvepet. Under gårdagen cirkulerade motstridiga uppgifter om resultaten av förhandlingarna. ”Oavsett vilket talar allt för att samtalen mynnar ut i en uppgörelse”, skriver Sydsvenskans ledarsida, som menar att allt annat vore oansvarigt.
”Det vore olämpligt om de partier som i grunden är eniga om den asylpolitiska linjen skulle fortsätta att träta om ramverket för densamma”, skriver tidningen.
Expressens ledarsida skriver att det är ”moraliskt stötande” att regeringen drar ned på biståndet samtidigt som ”riskkapitalister i asylboendebranschen kan fordra fickorna med sedlar”.
Tidningen jämför summan för en plats i Aleris utslussningslägenhet, 60 000 kronor, med kostnaden för Röda korsets matpaket, 385 kronor, som föder en familj under en månad i Syriens närområde.
”Det är inte rimligt att snåla på barns skolgång och kvinnors mödravård i fattiga länder för att finansiera skyhöga kostnader för HVB-hem i Sverige”, skriver tidningen.