Ledare: Gå inte i samma fälla som Reinfeldt, Löfven
Sydsvenskans huvudledare vill problematisera den heta diskussionen om vapenavtalet med Saudiarabien och menar att det behövs tydligare regler för vapenexporten i stort. De hänvisar till beräkningar från försvarsanalysföretaget IHS/Janes och skriver att Sverige skulle gå miste om ”36 miljarder kronor i exportintäkter under en tioårsperiod om svenska vapenexportörer slutade handla med de mest auktoritärt styrda länderna”.
Aftonbladets Anders Lindberg undrar om Socialdemokraterna verkligen förstår konsekvenserna om de skulle genomföra de tänkta besparingarna om 30 miljoner på FOI, Totalförsvarets forskningsinstitut.
”En av de saker som kanske mest skadade bilden av Fredrik Reinfeldts regeringsduglighet var hanteringen av det svenska försvaret. Stefan Löfven bör inte gå i samma fälla. Bara ett år efter ockupationen av Krim vore det tondövt på gränsen till obegripligt.”