Stefan Löfven, Hans Linde och Jan Björklund. (TT)

FP säger ja – men V hotar stoppa tredje pappamånad

Vänsterpartiet hotar att inte backa regeringens förslag om att införa ytterligare en pappamånad i föräldraförsäkringen, rapporterar Sveriges Radios Ekot. Därmed är det osäkert om lagförslaget går igenom.
– Regeringen har inte förhandlat eller kontaktat oss om den här propositionen. Vi kommer inte att ge vårt passiva stöd till en regeringsproposition om vi inte har varit med och förhandlat om den, säger V:s gruppledare Hans Linde till Ekot.
Han menar att partiet kan gå fram med en egen motion med krav på en helt individualiserad föräldraförsäkring.
Folkpartiet, däremot, tänker gå emot sina kollegor i Alliansen och rösta för regeringens proposition.
– Om förslaget enbart innehåller det, så kommer vi att rösta för det. Det är vår uppfattning att vi bör ha ytterligare en öronmärkt månad i föräldraförsäkringen, säger partiledare Jan Björklund.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen