(ANDERS WIKLUND / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Den långa vägen till makten – frågorna som måste lösas

Gårdagens valresultat pekar mot ett knepigt parlamentariskt läge. Stefan Löfven meddelar i dag att han kommer inleda samtal med både Miljöpartiet och Vänsterpartiet, och i ett senare skede med Centerpartiet och Folkpartiet. Men hur ska det går till?
Både Dagens Nyheter och Svenska Dagbladet ställer upp knäckfrågorna som Löfven måste lösa.
DN listar fem punkter som de rödgröna måste enas om internt inför maktskiftet: Vinster i välfärden, infrastrukturen, energipolitiken, Försvaret och migrationspolitiken. Under respektive punkt listar de vad som talar för och mot en uppgörelse.
SvD tar upp Löfvens flirtar med C och FP – och deras avvisande svar – och konstaterar att regeringsförhandlingarna kan pågå hela hösten.
”Saken kompliceras av att de rödgröna har fått mindre än hälften av riksdagens 349 platser. I det läget kommer Löfven, om han inte får med sig ett Alliansparti, att leda en minoritetsregering”, skriver tidningen.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen