Ebba Busch (KD) anländer till dagens statsministeromröstning. (Jessica Gow/TT / TT NYHETSBYRÅN)

Busch: Bedrift av C att ge både V och SD inflytande

Centerns besked att släppa fram Magdalena Andersson (S) som statsminister men rösta på sitt eget budgetförslag, och därmed möjliggöra att M:s, KD:s och SD:s budget vinner, är en svårbegriplig ”spagat”. Det säger KD-ledaren Ebba Busch i Aftonbladets direktsändning.

– Det är något av en bedrift att på en och samma dag både lyckas ge Vänsterpartiet inflytande över vem som blir statsminister och att ge Sverigedemokraterna inflytande över budgeten.

M-ledaren Ulf Kristersson säger att han beklagar att C medverkar till en ny S-ledd regering.

– Vi hade kunnat få en borgerlig regering.

SD:s partiledare Jimmie Åkesson är ”glad och nöjd” över Annie Lööfs besked att C inte kommer att rösta på regeringens budgetförslag.

– Om det nu blir en ny statsminister i dag får hon förhålla sig till det. Annie Lööf har sin breda mitten, där hon just nu är ganska ensam. […] Den breda mitten har egentligen aldrig funnits annat än i Annie Lööfs huvud.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen