Jimmie Åkesson och Annie Lööf. (TT)

Analys: ”Solstol för Lööf och Åkesson i Almedalen”

I dag inleds politikernas favoritmingel – Almedalsveckan. Enligt GP:s politiska kommentator Gunilla Grahn-Hinnfors behöver de olika partiledarna olika mycket tid i rampljuset.
SD:s Jimmie Åkesson kan ta det lugnt, eftersom det inte tycks spela någon större roll vilken politik partiet har – så länge de talar om invandring: ”Solstol för Åkesson i Visby”.
Inte heller C-ledaren Annie Lööf behöver lyfta många fingrar, enligt Grahn-Hinnfors. Då ser det istället värre ut för de övriga. Nytillträdda KD-ledaren Ebba Busch Thor är i ”förtvivlat behov” av ett opinionslyft och även FP ligger risigt till, med en partiledare som ”klamrar sig fast” vid makten.
MP, som det kanske stormat mest kring under våren, har fått erfara att ”allt, typ Vattenfalls brunkolsinnehav, vapensexport och Bromma flygplats, är så mycket krångligare när man sitter i regeringen.”

Veckans talschema:

Söndag 28/6 19.00: Annie Lööf (C)
Måndag 29/6 19.00: Stefan Löfven (S)
Tisdag 30/6 19.00: Ebba Busch Thor (KD)
Onsdag 1/7 19.00: Jimmie Åkesson (SD)
Torsdag 2/7 19.00: Gustav Fridolin (MP)
Fredag 3/7 19.00: Anna Kinberg Batra (M)
Lördag 4/7 19.00: Jonas Sjöstedt (V)
Söndag 5/7 12.00: Jan Björklund (FP)

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen