”Vi måste ta vårt ansvar och sluta prata om invandring”
Invandringen är en av vår tids viktigaste frågor och skiljer ut sig i det att den direkt påverkar människors liv och död. Där har alla ett ansvar att ”öppna sina hjärtan”
Det skriver i dag Isobel Hadley-Kamptz på ledarplats i Dalarnas Tidning.
”Det moraliska ansvaret är att försöka rädda så många människor som möjligt undan krig och fasansfullt förtryck.”
Men samhället har också ett ansvar att bygga lösningar för hur flyktingar och invandrare ska tas upp i det svenska samhället:
”Kanske måste en vänsterliberal som jag svälja lägre ingångslöner och större ojämlikhet, fast det tar emot. Kanske måste högerliberaler svälja mer pengar och makt till kommunerna för att till exempel klara skolan och den sociala sammanhållningen. Borta från skyttegravarna kan man se att KD:s och M:s olika förslag om skattebefrielse i början av yrkeslivet kan underlätta fantastiskt på väg in i Sverige, och att regeringens tanke om statligt primäransvar för flyktingboenden både skulle spara och förenkla.”