Analys: Nästa år kan få 2023 att framstå som rationellt
2024 har potential att få 2023 att framstå som sansat och rationellt – även om det senaste året präglats av krig, kriser och politisk splittring. Det skriver CNN:s Nick Paton Walsh i en analys.
Han lyfter bland annat risken för att kriget mellan Israel och Hamas sprider sig till andra länder i Mellanöstern och att Iran utvecklar kärnvapen.
Samtidigt står Ukraina inför en existentiell kris med intensifierade ryska attacker i kombination med att stödet från USA vacklar.
Därtill lyfter Nick Paton Walsh oroande auktoritära och nationalistiska trender i Indien, islamistiska uppror i Pakistan och militära samarbeten mellan Nordkorea och Ryssland.
”De goda nyheterna är att det allra värsta inte hände i år, så det kanske inte kommer hända nästa år, eller någonsin”, skriver han.
Stephen Twitty, pensionerad generallöjtnant i USA:s armé, påpekar å sin sida att det är väldigt svårt att spå utvecklingen för krig.
– Ryssland kan vinna kriget, eller så kan ukrainarna vinna kriget. Vad har egentligen uppnåtts i år? Ryssland har uppnått mycket lite och Ukraina lika så, säger han till CNBC.