Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Svenska sparandet

Årets sämsta börsvecka slut – minus 23,5 procent i år

Av Emma Hedlin, Omni Ekonomi
Publicerad: 7 maj 2022
ANNONS

Stockholmsbörsens breda index har fallit 23,5 procent hittills i år och handelsveckan som gick var årets sämsta med ett tapp på över 5 procent.

Bland de aktier som rasat mest så här långt i år på large cap finns bland andra Ferronordic, VNV Global och Sinch som sett nedgångar på 87,8, 66,6 respektive 64,3 procent.

Den oberoende finansanalytikern Peter Malmqvist säger till DN att börsnedgångarna är en effekt av ett ”jätteskifte” i räntepolitiken där vi haft ”ultralåga” räntor men där allt nu har ändrats.

– Det är en oerhörd förändring som skapar stor osäkerhet, och det är den vi ser effekterna av nu.

Börsexperten Marcus Hernhag säger till Aftonbladet att börsfesten är över, men att det är ”helt naturligt” med perioder med sämre kursutveckling. Han spår fortsatta nedgångar under året.

– Jag är försiktigt negativ och gissar att kalenderåret 2022 stänger på minus.

Årets förlorare

1. Ferronordic: −87,8%
2. Saniona: −73,1%
3. Storskogen: −68,7%
4. Bico: −68,3%
5. VNV Global: −66,6%
6. Sivers Semiconductors: −66,0%
7. Sinch: −64,3%
8. Pierce: −62,1%
9. Vitrolife: −61,5%
10. Enea: −60,1%

Fotnot: Aktiekurserna är hämtade från Infronts large cap-index (PI) perioden 1 januari-7 maj 2022.

ANNONS
Malmqvist: ”Riksbankerna har gjort en gigantisk felbedömning”
Dagens Nyheter  · Ofta betalvägg
Hernhag: ”Branscher som står emot i orostider är hälsovård och dagligvaror”
Aftonbladet

Läs även

Historiskt genomsnitt: Botten nås i oktober – om 25 procent (6 maj)
www.marketwatch.com  · Ofta betalvägg
Pär Ståhl: Så länge varar en björnmarknad (6 maj)
analys · www.avanza.se

Erbjudande: Läs Omni Ekonomi gratis i två månader

Nyheten du läste här kommer från Omni Ekonomi, som är Omnis systerapp för affärsläsare. Omni Ekonomi ger dig Sveriges bästa och mest heltäckande bevakning av börs-, bolags- och marknadsnyheter. Dessutom får du dagliga expertkommentarer och långläsning från bland annat Wall Street Journal, Financial Times och The Economist. Du kan också välja att bevaka de bolag och/eller ämnen som intresserar dig allra mest.

Nu kan du som Omni-läsare testa Omni Ekonomi gratis i två månader (värde 318 kronor). Erbjudandet är helt utan förpliktelser, det blir ingen automatisk förlängning och du behöver inte ange något kreditkortsnummer.

Klicka här för att ta del av erbjudandet från Omni Ekonomi
om.omniekonomi.se

Erbjudandet gäller endast dig som inte har nyttjat prova-på-erbjudande från Omni Ekonomi tidigare.

Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Svenska sparandetWall StreetSinchStockholmsbörsenSivers SemiconductorsFerronordicSanionaVNV GlobalVitrolifePeter MalmqvistMarcus HernhagEneaBico (tidigare Cellink)Storskogen Group

Spararna söker trygghet – väljer räntefonder

Svenska fondsparare valde räntefonder framför aktiefonder i september, visar nya siffror från Fondbolagens förening.

14 oktober, 13.39
Genrebild på ungdom som sköter sin privatekonomi.

Favoriten drar ifrån – Investor lockar flest nya ägare

Wallenbergs maktbolag Investor har ökat mest i antal aktieägare i år, följt av Swedbank, Handelsbanken och verkstadsjätten Atlas Copco. Det visar en genomgång av ägardata från Holdings som EFN har gjort.

13 oktober, 11.23
Jacob Wallenberg, styrelseordförande för Investor. Arkivbild.

Genomgång: Börsen steg 2 400 procent – bara en av fem aktier slog index

Trots att den svenska börsen har stigit över 2 400 procent på drygt 30 år har sex av tio bolag som börsnoterats under den tiden varit förlustaffärer. Det visar en genomgång som börsanalytikern Erik Hansén gjort på Substack.

30 september, 22.07

Stockholmsbörsen 2008. Arkivbild.

FI-ekonom varnar för hajp i nynoterat: ”Gör hemläxan”

Finansinspektionens konsumentskyddsekonom Moa Langemark höjer ett varningens finger för att köpa aktier i nynoterade börsbolag, skriver SvD. Hon menar att det är lätt att ”bränna sig” och dras med i det hon kallar en ”allmän hype”.

25 september, 22.24
Nsadaq Stockholm, arkivbild.