Brittisk ex-minister: Brexit har gjort oss svagare
Storbritannien har tappat inflytande på den globala scenen sedan landet gick ur EU, skriver den tidigare brittiske utrikesministern David Miliband i The Observer.
För att vända utvecklingen behöver den brittiska regeringen utarbeta ett närmare samarbete med unionen, anser Miliband. Annars riskerar landets utrikespolitik bli allt mer verkningslös.
"I en värld där EU skickar vapen till Ukraina, tar emot sex miljoner ukrainska flyktingar, är en stor industriaktör, sitter i G20 och är en reglerande supermakt inom handel, klimat och digitala områden behöver vi förändra vårt tänkesätt”, skriver han.
bakgrund
David Miliband
Wikipedia (sv)
David Wright Miliband, född 15 juli 1965 i London, är en brittisk labourpolitiker som var Storbritanniens utrikesminister mellan den 28 juni 2007 och den 11 maj 2010. Han är son till Ralph Miliband (1924-1994) och äldre bror till Ed Miliband.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen