Busch kallar till pressträff – väntas ge besked om elstöd
Regeringen har kallat till en pressträff under onsdagsmorgonen gällande kompensation för de höga elpriserna, rapporterar TT.
– Det kommer att blir mer information kring var vi är, en uppdatering om vad som händer framåt, säger energiminister Ebba Buschs (KD) pressekreterare Andia Gemsjö.
Både Ebba Busch och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M) deltar, tillsammans med Försäkringskassans generaldirektör Nils Öberg och Svenska kraftnäts ställföreträdande generaldirektör Peter Wigert.
Den nuvarande regeringen samt SD lovade i valrörelsen att införa ett högkostnadsskydd 1 november. I slutet av oktober meddelade regeringen kompensation på totalt omkring 55 miljarder för boende i elprisområdena 3 och 4, men det är fortsatt oklart när ett sådant stöd kan betalas ut.