Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(Mikhail Metzel / AP)
Ryska invasionen • Putins Ryssland

Kreml beslagtar miljarder: ”Styr om affärseliten”

Av Arvid Uddfeldt, Omni Ekonomi
Publicerad: 9 juli 2025
ANNONS

Ryska myndigheter har beslagtagit tillgångar värda omkring 50 miljarder dollar under de senaste tre åren, enligt en ny rapport, skriver Reuters.

Beslagen gäller både västerländska företag som lämnat landet och ryska företag, ofta med hänvisning till strategiska behov. Exempelvis har danska Carlsberg och tyska energijätten Uniper drabbats.

– Kreml löser två problem på en gång. Att konfiskera egendom som säljs vidare stärker inte bara finanserna, det formar även om affärseliten så att deras öden knyts till regimens överlevnad, säger Harvardforskaren Andrei Yakovlev till Bloomberg.

Enligt Moskva kräver kriget i Ukraina extraordinära metoder för att förhindra vad de beskriver som ett uppenbart försök av väst att sänka den ryska ekonomin.

ANNONS
Sedan krigets utbrott i februari 2022 har tusentals bolag, från McDonalds till Mercedes-Benz, lämnat landet
Reuters  · Ofta betalvägg
De nya siffrorna kommer från den Moskvabaserade advokatfirman NSP
bloomberg.omniekonomi.se  · Ofta betalvägg
Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval

Gå förbi betalväggar!

Omni Mer låser upp en mängd artiklar. En smidig lösning när du vill fördjupa dig.

Upptäck Omni Mer
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Ryska invasionenPutins RysslandCarlsbergKremlUniperRysslandUkraina

Trump: Hubbard släpptes av respekt för president Trump

USA har inte gett något i utbyte mot att Ryssland släpper den amerikanske medborgaren Stephen Hubbard. Det skriver president Donald Trump på Truth Social.

21 oktober, 13.59
Stephen Hubbard i rysk domstol 2024. Arkivbil.

Ryssland släpper amerikansk fånge under Witkoffs besök

Den amerikanske 74-åringen Stephen Hubbard släpps från ryskt fängelse efter fyra år, skriver flera medier. Beskedet kommer samtidigt som Donald Trumps fredsförhandlare Steve Witkoff befinner sig i Ryssland för Ukrainasamtal med Vladimir Putin.

21 oktober, 11.55
Stephen Hubbard dömdes i rysk domstol 2024.

Rysk sjukpensionär döms till fängelse för donation

Den 59-årige sjukpensionären Sergej Jevstignejev döms till åtta och ett halvt års fängelse för att ha donerat drygt 11 000 rubel, motsvarande knappt 1 300 kronor, till den oppositionella rörelsen Artpodgotovka, rapporterar oberoende ryska Mediazona.

18 oktober, 08.59
Illustrationsbild från Moskva.

Chefredaktör på oppositionell rysk tidning har gripits

Den ryska tidningen Novaja Gazetas chefredaktör Sergej Sokolov har gripits, skriver tidningen på sin hemsida. Även TT och Moscow Times har rapporterat om händelsen.

15 oktober, 13.55
Sergej Sokolov (till vänster) tillsammans med Novaja Gazetas tidigare chefredaktör Dimitrij Muratov i september 2022.