Ledare: Enklare för C att göra upp budgeten med en ponny än med Dadgostar
DN:s oberoende liberala ledarsida uppfattade Ulf Kristersson som stursk när M-ledaren under valnatten pratade om möjligheterna att skaka fram en ”icke-socialistisk majoritet”. Men Kristersson bör nog inte räkna med att han ska få in C i Tidölaget, menar ledarsidan:
”Centern kommer naturligtvis inte att lägga sig platt. Och om Kristersson tror att Sverigedemokraterna gör det, så här fyra år efter manglingen på Tidö slott, är han mer än lovligt hög på M:s 19,9 procent.”
Expressens liberala ledarsida riktar fokus mot de problem som C-ledaren Elisabeth Thand Ringqvist kan ställas inför, i ett scenario där hon ska förhandla med Vänsterpartiet:
”Lycka till. Det torde vara enklare för Thand Ringqvist att göra upp om budgeten med en Shetlandsponny än med Dadgostar”, skriver ledarsidan.