Hem
Annie Lööf, Stefan Löfven, Ebba Busch Thor och Åsa Romson. (TT)

Lista: Medvind för C – trots turbulent politiskt år

Årets politikervecka i Visby inleds efter ett turbulent politiskt år med regeringsskifte, partiledarbyten och hot om nyval. SVT har i en lista sammanställt de största utmaningarna för partierna under året som gått.
Centerpartiet, som i dag är först ut i Almedalen, har trots tappade röster och förlorad regeringsmakt medvind. Partiledaren Annie Lööf klev in och tog på sig Alliansens ledartröja när Fredrik Reinfeldt avgick, skriver SVT.
Allianskollegorna i KD har det motigare. Där har partiet med nya partiledaren Ebba Busch Thor gått mot ett mer värdekonservativt håll – och rört upp känslor. Busch Thors uttalande om att vårdpersonal ska kunna få neka att utföra aborter väckte staka protester.
Men även på andra sidan blockgränsen finns det problem. S har tappat i opinionsstöd sedan valet och MP – och kanske främst vice statsminister Åsa Romson – har fått kritik för en rad uttalanden.

Mer om politikerveckan:

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen