Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Amineh Kakabaveh.
Amineh Kakabaveh. (Noella Johansson/TT / TT NYHETSBYRÅN)
Regeringskrisen • Höstbudgeten 2021

Löfven kan styra utan L – behöver politisk vilde

Av Vendela Bolin
Publicerad: 23 juni 2021
ANNONS

Stefan Löfven kan samla tillräckligt många mandat för att styra Sverige, helt utan stöd från L. Men då krävs det att den politiska vilden Amineh Kakabaveh, tidigare V-ledamot i riksdagen, ställer sig bakom samarbetet. Det säger statsvetaren Magnus Hagevi till Dagens Nyheter.

Löfven kan regera så länge inte majoriteten av riksdagen röstar nej. S, C, MP och V samlar 174 mandat – ett från att vara tillräckligt många. Därför skulle koalitionen behöva Amineh Kakabaveh, förklarar Hagevi för tidningen.

– Men det beror på hur Vänsterpartiet mottar beskedet. Är de nöjda med att få bort punkt 44 i januariavtalet eller kommer de att ställa fler krav? säger han.

ANNONS
Efter C:s vändning – så ser stödet för Löfven ut i riksdagen
Dagens Nyheter
Detta händer nu – efter Centerns besked
Dagens Nyheter
SVT direktrapporterar om regeringskrisen
Sveriges Television
”Viktigt att vi justerar januariavtalet för att få en bättre balans”, säger C-ledaren
Aftonbladet
Lööf hoppas att Liberalerna nu kan komma tillbaka
Svenska Dagbladet
C går med på V:s krav om att stryka punkt 44 i januariavtalet
Expressen
Kravet på fri hyressättning var det som fällde regeringen
Sveriges Radio
Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
RegeringskrisenHöstbudgeten 2021Magnus HageviAmineh KakabavehPolitikVänsterpartietStefan LöfvenLiberalernaCenterpartietSocialdemokraternaMiljöpartiet

MP: Blåbrun budget låser stödmiljarder i Bryssel

M, KD och SD väljer i sin ”blåbruna budget” som röstats igenom i riksdagen att använda pengar som skulle gått till klimatsatsningar till att sänka bensinskatten. Det skriver MP-politikerna Per Bolund, Alice Bah Kuhnke, Pär Holmgren, Jakop Dalunde i en debattartikel i Aftonbladet.

19 december 2021, 06.27

Högerpartier oeniga om så kallad återvandringsmiljard

Finns det en ”återvandringsmiljard” i budgeten från M, KD och SD? Det är partierna som står bakom förslaget oeniga om, rapporterar Altinget.

10 december 2021, 07.09
Jakob Forssmed och Oscar Sjöstedt.

C: ”Bra att högerbudget inte ändrar på migrationen”

M, KD och SD:s budget kommer inte att påverkar det befintliga migrationsregelverket – och det är bra, tycker Centerpartiets Martin Ådahl och Jonny Cato.

9 december 2021, 10.50
Centerpartiets ekonomisk-politiske talesperson Martin Ådahl.

L nobbar MP:s invit om att stoppa sänkt bensinskatt

Liberalerna kommer inte att ställa sig bakom initiativet från Miljöpartiet om att försöka stoppa skattesänkningen på bensin och diesel, rapporterar SR Ekot.

6 december 2021, 17.37
Gulan Avci.