Hem
Jens Stoltenberg. (Virginia Mayo / TT NYHETSBYRÅN)

Nato om de ryska hoten: ”Sverige är viktigt”

I en intervju med Sveriges Radio Ekot betonar Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg vikten av samarbete. Anledningen är den förändrade säkerhetssituationen.
– Vi ser ett mer aggressivt Ryssland som brukar militär makt i Ukraina och på Krim. Men vi ser också våld och osäkerhet i Irak, Syrien och Nordafrika, som har lett fram till den enorma flyktingkatastrofen, som håller på att ändra de utrikespolitiska förutsättningarna, säger Stoltenberg.
Han framhåller också, inför mötet med statsminister Stefan Löfven (S) om några veckor, att Sverige är en viktig partner för militäralliansen.
– Det är en fördel både för Nato och för Sverige ju fler områden som vi får till samma förhållningssätt till, eftersom Sverige ligger så nära Nato både politiskt och geografiskt.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen