Hem
Jon Bernthal spelar den korrupta Baltimore-polisen Wayne Jenkins. (HBO)

”Polisserien We own this city delar dna med The Wire”

Filmkritikerna är överens om att ”The Wire”-skaparen David Simons miniserie ”We own this city” är sevärd. Darren Franich vid Entertainment Weekly oroades initialt av att själva berättelsen inrymmer så mycket, men konstaterar att den tålmodige tittaren belönas.

I ”We own this city” följer vi Baltimorepolisens värstingar – ”Gun trace taskforce” – där fler gripna betyder bättre statistik och bonusar i lönebeskedet. Serien är baserad på Justin Fentons reportagebok med samma namn och serien tar avstamp 2017 då gänget åker fast i en internutredning.

Och den nya HBO-serien följer filmskaparnas David Simons och manusförfattaren George Pelecanos tidigare bedrifter då den är autentisk, skriver Franich. ”Du kommer aldrig att se en polisserie på samma sätt igen.”

Även SVT:s Kristoffer Viita jämför tv-serien med ”The Wire” och menar att de delar samma dna, även om ”We own this city” både är snabbare och mer driven av adrenalin.

Scenerna mellan polis och demonstranter är de svagaste, men den är ”däremot briljant i knarrig kontorsmiljö, och otäckt realistisk i sina nedslag från alla orättfärdiga razzior”, skriver han.

Läs recensionerna i länkarna nedan.

Recensenternas snittbetyg: 4

Snittbetyget är baserat på 6 av 7 recensioner eftersom vissa av källorna inte sätter betyg.

Internationella recensioner

Svenska recensioner

Om recensionssvepen

Varje helg tipsar Omni-redaktionen om de mest aktuella filmerna, tv-serierna, musiken, böckerna och mycket mer från hela världen. Genre kan variera från vecka till vecka.

Om Omni-helg

Recensionssvepen är en del av Omnis helgsatsning med rekommendationer på läsvärda, aktuella och intressanta recensioner, intervjuer och långläsning som publiceras varje helg.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen