Hem
Priscilla | Official Trailer HD | A24

”Priscilla” splittrar – intimt eller förminskande?

Sofia Coppola när hon är som bäst – eller som sämst? Recensenterna tycks splittrade när det gäller registjärnans nya ”Priscilla”, med historien om Elvis Presleys ex-fru i centrum.

Filmen baseras på boken ”Elvis and me” av Priscilla Presley själv och filmatiseringen är enligt Washington Posts Ann Hornaday en ”dystert episodisk biografi” som reducerar huvudpersonen till ett sött ansikte.

The Guardians Peter Bradshaw tycker däremot att Coppola, med sin karaktäristiska systerlighet, mejslat fram ett intimt och fördomslöst porträtt av Priscilla.

Även de svenska filmkritikerna ger filmen blandade betyg. DN:s Kerstin Gezelius tycker förvisso att Cailee Spaeny gör ett fantastiskt jobb i ”den nästan osannlikt passiva” huvudrollen. Men hon tycker inte att filmen lyfter, utan blir ett skolboksexempel på hur svårt det är att berätta om tristess utan att bli tråkig.

Både SVT:s Caroline Hainer och GP:s Maria Domellöf-Wik verkar dock underhållna. Båda beskriver att kungen av rock’n’roll i Coppolas händer framstår som en förövare, snarare än ett offer.

”Resultatet blir en av hennes starkaste filmer hittills”, enligt Domellöf-Wik.

Läs recensionerna i länkarna nedan.

Recensenternas snittbetyg: 3,2

Snittbetyget är baserat på sju av tio recensioner eftersom vissa av källorna inte sätter betyg.

Internationella recensioner

Svenska recensioner

Om recensionssvepen

Varje helg tipsar Omni-redaktionen om de mest aktuella filmerna, tv-serierna, musiken, böckerna och mycket mer från hela världen. Genre kan variera från vecka till vecka.

Om Omni-helg

Recensionssvepen är en del av Omnis helgsatsning med rekommendationer på läsvärda, aktuella och intressanta recensioner och intervjuer som publiceras varje helg.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen