Prognosen: 48 000 nya jobb från försvarssatsningarna
Om Sverige höjer försvarsutgifterna till motsvarande 3,5 procent av BNP kan det leda till uppemot 48 000 nya jobb i svenskt näringsliv. Samtidigt kan företagens årliga intäkter öka med omkring 110 miljarder kronor per år fram till 2035. Det spår konsultjätten EY.
En ansenlig del av intäktslyftet kommer enligt analysen att ske i sektorer utanför den direkta försvarsindustrin, som till exempel energi och försörjning eller teknik- och byggsektorn.
Då är det viktigt att säkerställa kompetensförsörjningen, konstaterar Fredrik Sjöström, chef för nationell säkerhet och försvar på EY Sverige.
– För att försvarssatsningarna ska få fullt genomslag behöver både staten och näringslivet arbeta mer långsiktigt med att säkra tillgången till rätt kompetens, säger han i en kommentar till analysen.