Torbjörn Isaksson, Nordea och Anna Öster, Länsförsäkringar.

”Risken för bostadsbubbla ökar varje dag”

Länsförsäkringars chefsekonom Anna Öster saknar i budgeten konkreta åtgärder som kan motverka den hotande bostadsbubblan.
– Bostadsmarknaden innebär en stor risk för svensk ekonomi. Därför önskar man strålkastarljus på den här frågan, men det är det inte. De borde vända på varje sten, säger hon till SvD Näringsliv.
Torbjörn Isaksson, chefsanalytiker på Nordea, benämner budgeten som ”väl försiktig”.
Vinnare i budgeten är barnfamiljer och pensionärer. Förlorarna är de som har väldigt höga inkomster och kör mycket bil, säger DN:s Maria Crofts som konstaterar att den uteblivna höjningen av barnbidraget fick stå tillbaka när underhållsstödet till ensamstående föräldrar höjdes.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen