Säpo: Ryskt spionage mot Sverige väntas öka mer
Säpo har trappat upp sitt arbete för att förhindra och störa ryskt spionage i Sverige, rapporterar SR Ekot. Myndigheten bedömer att den säkerhetspolitiska utvecklingen i Europa har gjort att Rysslands intresse för uppgifter om Sverige ökat ytterligare.
Daniel Stenling, chef för kontraspionaget på Säpo, säger att arbetet bland annat handlar om att försöka störa de underrättelseofficerare och värvade spioner som finns i landet.
Enligt Stenling bedrivs det ryska spionaget av tre olika myndigheter: den militära underrättelsetjänsten GRU, den civila utrikesunderrättelsetjänsten SVR och säkerhetstjänsten FSB.
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen