Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Arkiv, stålverk i Kina.
Arkiv, stålverk i Kina. (TT / NTB Scanpix)
Krisande stålindustrin

Stålindustrin reser till Bryssel för att protestera

Av Robert Triches
Publicerad: 12 feb. 2016
ANNONS

På måndag väntas tusentals anställda och arbetsgivare inom den europeiska stålindustrin samlas för en protestaktion i Bryssel, riktad mot den kinesiska dumpningen av stålpriset som lett till att tusentals europeiska ståljobb försvunnit. Deltar gör bland andra representanter från SSAB, Ovako, Outokumpu och Sandvik.
– Vi konkurrerar gärna med Kina, men inte med deras statliga stöd, säger Sture Bergvall, ordförande för IF Metall på SSAB i Borlänge till dt.se.
På fredagen kom nyheten att SSAB varslar ytterligare 465 om uppsägning i Sverige och Finland. Anledningen är, enligt SSAB, överkapacitet på världsmarknaden och pressade priser.
En del av förklaringen är att efterfrågan på stål i Asien gått ned vilket fått till följd att stora mängder stål exporterats till Europa till dumpade priser. EU:s handelskommissionär Cecilia Malmström har skrivit till den kinesiska regeringen för att få stopp på prisdumpningen.

ANNONS
Hundratals får gå från SSAB
www.sn.se
Demonstration mot kinesisk ståldumpning
www.dt.se
Arbetsgivare och anställda protesterar sida vid sida (tyska)
www.tageblatt.lu
Pressmeddelande: Eurofer avstyrker att Kina får MES-status
www.eurofer.org
Pressmeddelande från Jernkontoret: ”Uppenbart att de statliga stålverken i Kina är kraftigt subventionerade”
www.jernkontoret.se
Annons
Vi tänker på pension varje dag, så att du inte behöver det
Nordea Private Banking
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Krisande stålindustrinBrysselSSABOvakoOutokumpuSandvikKinaIF MetallBorlängeEnergi & råvarorSverigeFinlandAsienCecilia MalmströmEU

Kinesisk ilska efter brittiskt förstatligande: ”Rena rånet”

Det kinesiska bolaget Jingye rasar mot den brittiska regeringens besked att British Steel har förstatligats, rapporterar AFP. Jingye kallar det brittiska agerandet för ”rena rånet” och menar att Storbritannien ”struntar i internationella investeringsregler”.

19 juli, 08.51
Arbetare vid en masugn i British Steels fabrik i Scunthorpe. Bilden togs den 15 april 2025.

British Steel förstatligas: ”Del av vår nations själ”

Den brittiska staten har tagit över ägandet av det blödande stålbolaget British Steel efter ett beslut i parlamentet på onsdagen. Det framgår av ett pressmeddelande från Downing Street.

16 juli, 08.17
Arkivbild från stålverket i Scunthorpe.

IG Metall kräver stopp för stålfusion med Tata

Det mäktiga tyska metallarbetarfacket IG Metall kräver ett stopp för planerna på ett samgående mellan den tyska stålkoncernen Thyssenkrupp och den indiska ståljätten Tata Steel i Europa. Det skriver Reuters.

2 maj 2017, 19.47
Arkiv, Tata Steels fabrik i Port Talbot, Wales.

Kina granskar om stålverk verkligen stängts

I Kina planeras nu nya åtgärder för att minska stålproduktionen, skriver Financial Times. Tjänstemän i den nordöstra regionen Hebei har informerats om att en grupp utredare har skickats till Tangshan för att undersöka om stadens stålverk verkligen har stängts.

28 mars 2017, 11.00
Arkivbild.