Hem
Stefan Löfven. (CLAUDIO BRESCIANI / TT / TT NYHETSBYRÅN)

Stefan Löfven: ”Ryssland fattar sina egna beslut”

Bara några timmar efter det att den stora militärövningen Arctic Challenge inletts i Sverige beordrade Rysslands president Vladimir Putin en beredskapskontroll av 250 flygplan och helikoptrar, enligt den ryska nyhetsbyrån TASS.
Enligt det ryska försvarsdepartementet är övningen en konsekvens av att landet ”står inför nya hot som tvingar landet att öka sin militära styrka och kapacitet”.
Statsminister Stefan Löfven (S) framhåller att syftet med övningen att testa Sveriges försvarsförmåga, inget annat.
– Ryssland måste självfallet fatta sina egna beslut. Det är viktigt att ha sagt att den här övningen som vi deltar i är inte mot någon utan för att vi ska samordna, för att visa att vi har en flexibilitet. Sverige som nation stärker vår militära förmåga med den försvarsuppgörelse som gjordes nyligen med tre av de borgerliga partierna, säger Stefan Löfven till Expressen.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen