Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Emelie Mumm, fäktas för Djurgården och är regerande SM-mästare.
Emelie Mumm, fäktas för Djurgården och är regerande SM-mästare. (Henrik Montgomery/TT)
Ryska invasionen • Omvärldens svar

Tävlingen ställs in som markering mot Ryssland

Av Ebba Örn
Publicerad: 17 mars 2023
ANNONS

En världscuptävling i fäktning ställs in efter beslutet att låta Ryssland och Belarus vara med, skriver TT med hänvisning till Inside the games.

Länderna har tidigare varit avstängda från tävlingarna men är nu välkomna tillbaka efter ett beslut från det internationella fäktningsförbundet (FIE) i förra veckan.

Nu markerar det tyska fäktningsförbundet genom att i stället ställa in tävlingen i maj, i solidaritet med folket i Ukraina.

ANNONS
”Men med tanke på omständigheterna känner vi att det just nu är omöjligt att fatta ett annat beslut”, säger förbundets ordförande Claudia Bokel
TT
Tävlingen skulle hållas i Tauberbischofsheim i maj
www.insidethegames.biz
Svenska fäktförbundet: Vi är djupt kritiska och beklagar att det är här vi har hamnat (10 mars)
Sveriges Television
Annons
Upp till 20% rabatt inför höstens träning — se veckans deals hos Gymgrossisten
Gymgrossisten
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Ryska invasionenOmvärldens svarFäktningRysslandBelarusUkrainaEuropa

Källor: Trump har klagat till Zelenskyj i flera veckor

Donald Trump har i flera veckor kritiserat Ukrainas attacker mot ryska oljeraffinaderier, enligt Wall Street Journals uppgifter.

18 oktober, 14.57
Zelenskyj och Trump i New York i september.

Zelenskyj: Vi attackerades 76 gånger under vapenvilan

Sedan Donald Trump gick ut och påstod att Moskva och Kyjiv gått med på en energivapenvila för en vecka sedan har Ryssland attackerat Ukrainas energisektor 76 gånger. Det skriver Volodymyr Zelenskyj på X.

18 oktober, 13.41
Bråte efter en attack mot Zaporizjzja.

Darline Graham: ”Jag vill fortsätta pressa Putin”

Donald Trumps beslut att pausa sanktionerna mot Ryssland väcker ilska även bland hans egna allierade, rapporterar amerikanska medier.

18 oktober, 10.19
Arkivbild på Darline Graham och Donald Trump från ett kampanjmöte i somras.

USA:s Rysslandssanktioner pausas i upp till 60 dagar

Stoppet av USA:s nya sanktioner mot Ryssland ska gälla i upp till 60 dagar, enligt utrikesminister Marco Rubio. Han uppger att syftet är att utvärdera de ekonomiska konsekvenserna.

18 oktober, 05.52
USA:s utrikesminister Marco Rubio talar med journalister inför avresan till Uzbekistan på lördagen.