Volvos orderingång sviker – faller kraftigt
Lastbilsjätten Volvos rörelseresultat landar på 8 116 miljoner kronor för det andra kvartalet 2015. Det är 446 miljoner kronor över analytikernas förväntningar, enligt SME Direkt. Ett mörkt moln i rapporten är den viktiga orderingången som ligger på 49 551 lastbilar – där hade analytikerna räknat med en orderingång på 53 022 lastbilar.
”Sammantaget kan vi konstatera att de effektiviseringsprogram vi genomför löper enligt plan mätt i lokala valutor. Det här är ett stort förändringsarbete som berör många i koncernen. Det är därför glädjande att se att arbetet avspeglar sig i ett förbättrat resultat” skriver Jan Gurander, tillförordnad vd och koncernchef, i rapporten.
Livebevakningar
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen