Stefan Löfven anländer till gårdagens möte i Bryssel. (THIERRY CHARLIER / AFP)

Löfven: ”Klart att Sverige ska hjälpa Grekland”

Sverige är redo att bistå Grekland för att landet ska klara att genomföra EU:s flyktingplan. Enligt statsminister Stefan Löfven kan det handla om personal, fartyg och flygplan.
De 28 EU-ledarna enades i natt om en position i förhandlingarna med Turkiet om en gemensam plan för att stoppa strömmen av flyktingar och migranter från Turkiet till Grekland.
– Vi måste få stopp på den oreglerade, mycket farliga flykten över Medelhavet som bara i år kostat flera hundra människor deras liv, säger Löfven.
Han betonar att Grekland kommer att behöva mycket stöd från övriga EU om Turkiet säger ja till den gemensamma planen. Till exempel behöver landet 1 500 poliser till de berörda öarna.
– Det här är en gemensam uppgift vi 28 medlemsländer har och det är klart att då ska Sverige också bidra, säger statsministern.
Han uppger att Sverige håller på att förbereda för att kunna svara på en begäran som stöd.
– Det är personella resurser, men det kan också handla om fartyg och flygplan, säger Löfven.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen