(TT)

Sifo: 7 av 10 svenskar ovetande om klimatmötet

På måndag inleds det stora klimatmötet i Paris där målet är ett nytt globalt klimatavtal. Sämst kunskap om mötet har unga och sverigedemokrater, enligt en Sifo-undersökning som SvD tagit del av.
Bara 17 procent av landets 15-29-åringar känner till vad det är för möte som är på gång. Det kan jämföras med att 47 procent av dem som är äldre än 65 år känner till mötets inriktning, skriver tidningen.
Bland SD:s väljare är det 24 procent som känner till varför världens ledare ska samlas. Vänsterpartiet kan skryta med en dubbelt så hög siffra, medan övriga partier befinner sig någonstans emellan.
SvD lägger in en brasklapp för att underlaget är litet hos KD, C, L och MP och att skillnaderna mellan flera av partierna är inom felmarginalerna.

Känner du igen dig? Här kan du börja läsa på

Så gjordes undersökningen

Undersökningen grundas på telefonintervjuer med 1 000 personer från 15 år och uppåt från hela landet. Den genomfördes mellan den 9–12 november 2015.

DN och SvD:s reportage om platser som berörs av klimatförändringarna

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen