Hem
Jonas Sjöstedt (V) och Ulf Kristersson (M). (Jessica Gow/TT / TT NYHETSBYRÅN)

Analyser: Oheliga allianser lär fortsätta under 2020

Det råder en helt ny dynamik i Sverige efter januariavtalet och höstens splittring i frågan om Arbetsförmedlingen visar hur rörig svensk politik är just nu, menar SVT:s inrikespolitiske kommentator Mats Knutson i en analys. Allianser över blockgränserna liknande den som V gjorde med M och KD med SD lär fortsätta spår han.

”Både oppositionen till höger och vänster i riksdagen kommer att vilja testa gränserna för hur mycket regeringen tål och samtidigt demonstrera sin egen makt i riksdagen”, skriver Knutson.

SvD:s politiske kommentator Göran Eriksson skriver att statsminister Stefan Löfven tar med sig metoden att ”köra huvudet in i väggen” in i det nya decenniet. Frasen kommer från ett uttalande av Löfven under 2015 då ett V-förslag som regeringen backat inte fick riksdagsmajoritet.

”Huvudet-i-väggen-metoden är en av regeringen Löfvens parlamentariska innovationer, som gör det möjligt att köpa makten, utan att behöva betala för den”, skriver Eriksson.

Läs också

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen