Loreen ogillar buropen mot Golan: ”Inte rätt väg”
Den tvåfaldiga Eurovision-vinnaren Loreen är aktuell med en Europaturné och på gång med nytt album. Men först ska hon uppträda under lördagens final i Malmö.
I en intervju med BBC säger den svenska artisten att hon förstår frustrationen kring Israels medverkan i årets tävling, men är samtidigt kritisk till att Eden Golans framträdande möttes med burop i torsdags.
– Det är inte rätt väg att gå. Det hjälper ingen. Vi är skapare, hon, jag och alla andra, säger Loreen.
Läs hela intervjun via länken nedan
Om intervjuer
Under rubriken ”Intervjuer” rekommenderar Omni-redaktionen under helgen några intressanta intervjuer med personer från flera vitt skilda branscher.
Om Omni-helg
Svepen är en del av Omnis helgsatsning med rekommendationer på läsvärda, aktuella och intressanta recensioner och intervjuer som publiceras varje helg.