Hem
(TT)

S vill ge pensionärerna 600 kronor mer i månaden

Höstens val kommer att bli en folkomröstning om välfärden och om värderingar skriver fyra tunga socialdemokrater med statsminister Stefan Löfven i spetsen på DN Debatt. I artikeln listar de sina prioriteringar för nästa mandatperiod.

S vill ge mer pengar till välfärden för att kunna anställa fler i skolan och vården. Bland annat vill de ha 14 000 fler vårdanställda. Pensionerna ska höjas med upp till 600 kronor i månaden.

För att få ut fler i jobb vill S investera i utbildningar på alla nivåer, men de vill inte se ingångsjobb med lägre lön för nyanlända.

Slutligen vill partiet satsa på att förhindra rekrytering till kriminella gäng och på att göra utsatta bostadsområden tryggare.

Om debattörerna

Stefan Löfven (S), statsminister

Magdalena Andersson (S), finansminister

Margot Wallström (S), utrikesminister

Peter Hultqvist (S), försvarsminister

Under torsdagen är det Socialdemokraternas dag vid politikerveckan i Almdelen.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen