Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
Valvakan.
Valvakan. (Nicklas Thegerström/TT / TT Nyhetsbyrån)
EU-valet • Efterspelet i EU-valet

Rusigt på MP:s vaka: ”Fem fantastiska år framför oss”

Av Joel Malmén
Publicerad: 9 juni 2024
ANNONS

Det råder segerrusig stämning på Miljöpartiets valvaka efter att Valmyndighetens första siffror visat att partiet blir tredje störst.

– Vi har en helt fantastisk valrörelse bakom oss, men nu har vi fem helt fantastiska år framför oss. Tack igen allihopa, ni har gjort ett jäkligt bra jobb! säger partiets andranamn Pär Holmgren från scenen.

Språkröret Daniel Helldén uttalar sig till SVT:

– Det är underbart att se de här siffrorna. Vi är starka, vi är tredje största parti. Det är fantastiskt.

– Svenska folket inser att SD inte är ett alternativ. Vår politik är det de är ute efter – klimat, miljö, demokratifrågorna. Det är det svenska folket vill ha.

Miljöpartiet har 13,8 procent enligt de preliminära siffrorna, jämfört med 11,5 procent i EU-valet 2019.

Så röstade Sverige – följ rösträkningen distrikt för distrikt
ANNONS
Här publiceras valresultatet
www.val.se
SVT:s Brysselkorrespondent Ulrika Bergsten: ”Sverige avviker lite om man jämför med övriga Europa”
tv+text · Sveriges Television
Annons
Betalar du rätt pris för ditt bredband? Jämför abonnemang på din adress
Bredbandsval
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
EU-valetEfterspelet i EU-valetPolitikEUEU-politikLiberalernaCenterpartietModeraternaKristdemokraternaSocialdemokraternaMiljöpartietVänsterpartietSverigedemokraterna

M:s analys: Vi behöver hjärta, hjärna och ryggrad

Moderaterna lyckades mobilisera sina väljare – men hade svårt att nå kvinnorna och väljare i storstäderna. Så lyder partiets eftervalsanalys efter EU-valet.

21 oktober 2024, 19.44
Jessica Rosencrantz.

MP-avhoppare vill ta över Folklistan: ”Starkare”

Jan Emanuel förstår inte själv vad han skapat med Folklistan. Det säger Peter Söderlund, tidigare MP-politiker och Folklistans femtenamn på listan till EU-valet, till Aftonbladet. Han är redo att ta över partiet, som under torsdagen dödförklarats av dess grundare Jan Emanuel och Sara Skyttedal efter fiaskot i valet tidigare i juni.

28 juni 2024, 05.21
Folklistans toppkandidat till EU-valet Jan Emanuel på Folklistans valvaka på Hallwylska museet i Stockholm.

Nissinen öppnar för att driva Folklistan vidare

Johan Nissinen, som värvades till Folklistan från Sverigedemokraterna, tycker att det nybildade partiet borde fortsätta ”som koncept” till nästa riksdags- eller EU-val. Det säger han till Expressen.

27 juni 2024, 17.32
Skyttedal, Nissinen, Emanuel.

Uppgifter: Tidigare SD:are kan ta Folklistan vidare

Folklistan har ingen framtid på nationell nivå. Det säger den tidigare EU-parlamentarikern Sara Skyttedal för SVT Nyheter. Hennes kompanjon Jan Emanuel går tillbaka till S, själv är hon osäker på vad nästa drag blir.

27 juni 2024, 14.54
Jan Emanuel på Folklistans valvaka på Hallwylska museet i Stockholm.