Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

Henri de Sauvage Nolting

Ekonomi

Cloetta utser Katarina Tell till ny vd: Kommer vara utmärkt

Cloetta utser Katarina Tell till ny vd efter att Henri de Sauvage Nolting tidigare meddelat att han önskar lämna vd-rollen, enligt ett pressmeddelande. Tell kommer närmast från rollen som bolagets Sverigechef.

4 april 2024, 08.54
Katarina Tell.

Inrikes

Mums-mums kan räddas: ”Inte klart att den försvinner”

Bakverket Mums-mums framtid är hotad, men Cloettas vd Henri de Sauvage Nolting säger till Affärsvärlden att klassikern kan komma att räddas.

14 juli 2023, 18.05
Mums-mums.

Rapportfloden

Ökad försäljning av lösgodis stärker Cloettas resultat

Cloetta redovisar en omsättning som ökat med nästan 15 procent i fjärde kvartalet, enligt bolagets rapport. Rörelseresultat ökade ytterligare något, med drygt 16 procent.

27 januari 2023, 08.05

Rapportfloden

Cloetta rapporterar tillväxt med nästan 12 procent

Godistillverkaren Cloetta rapporterar tillväxt inom förpackade märkesvaror för andra kvartalet och har fortsatt god tillväxt inom sitt lösviktssegment.

15 juli 2022, 08.21

Coronaviruset • Pandemins ekonomiska effekter

Lösgodisdöd under corona – försäljningen har rasat

Godisjätten Cloetta minskade sin försäljning med 22 procent i andra kvartalet och resultatet minskade med 32 procent, jämfört med samma period i fjol.

14 juli 2020, 09.37

Rapportfloden

Cloettas resultat sjunker: ”Kvartalet var utmanande”

Godistillverkaren Cloettas nettoomsättning för andra kvartalet ökade till 1 414 miljoner kronor, jämfört med 1 221 miljoner motsvarande period förra året. Rörelseresultatet blev 90 miljoner kronor, en minskning mot förra årets 148 miljoner. Resultatet för perioden blev en förlust på 329 miljoner kronor, ned från förra årets vinst på 77 miljoner. Justerat för engångsposter blev kvartalsresultatet 115 miljoner kronor, ned från 156 miljoner motsvarande period i fjol.

13 juli 2017, 08.09
Arkivbild.

Rapportfloden

”Huvudfokus nu på lönsamhet och Candyking”

Cloetta lyckades inte riktigt blända analytikerna med sin första delårsrapport för året. Nettoomsättningen minskade, bland annat på grund av minskad försäljning av lösviktsgodis. Dessutom hade man under kvartalet högre kostnader för försäljning och administration, något som man nu kommer sätta fokus på Det lovar den nytillträdde koncernchefen Henri de Sauvage-Nolting i en kommentar till rapporten.

21 april 2017, 09.22
Arkivbild.

Ekonomi

Cloetta hämtar ny vd från Arla – behåller finansmål

Cloetta har utsett Arla-chefen Henri de Sauvage Nolting till ny vd och koncernchef, skriver konfektyrföretaget i ett pressmeddelande.

15 december 2016, 12.28

Mjölkböndernas ersättning

Arlas vd-bonus ökar med 100 procent

Arlas Sverige-vd Henri de Sauvage Nolting fick över 1,5 miljoner kronor i rörlig ersättning för 2015. Det är en ökning med nästan 100 procent jämfört med året före, skriver tidningen ATL. Samtidigt har de europeiska mjölkbönderna ett mycket besvärligt år bakom sig med ett avräkningspris som närmar sig bottennoteringarna från 2009.

8 augusti 2016, 16.14

Mjölkböndernas ersättning

Arla slog tillbaka mot SVT – twittrade under sändning

Samtidigt som mjölkkrisen drabbat Sveriges bönder hårt har kooperativägda mejerijätten Arla haft en mycket generös bjudpolicy, avslöjade SVT:s ”Uppdrag granskning” på onsdagen. Exempelvis har vd:n Henri de Sauvage Nolting – som ställdes till svars i programmet – tagit med sin fru till Paris på Arlas bekostnad. Men samtidigt som programmet sändes jobbade en stab på Arla för att få ut sin egen version av det som hänt genom att twittra, skriver Expressen. – Eftersom ”Uppdrag granskning” inte tar med allt, lägger vi ut det, säger kommunikationsdirektören Gunnar Gidefeldt till tidningen. Bland annat twittrade Arla: ”Nu blandar @granskning ihop korten. Sätta stopp för dålig kostnadskultur är en sak. Sponsra affärsviktiga event en annan.”

3 februari 2016, 22.11
Mjölkko, Arlas försvar på Twitter