Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem

SD:s halvdag

Almedalen • SD:s halvdag

Källor: SD-ledningen oroade sig för palatskupp i höstas

I höstas skedde en maktstrid inom Sverigedemokraterna och i partiledningen fanns en oro för en stundande ”palatskupp”, uppger ett tiotal SD-källor för DN.

1 tim
Jimmie Åkesson under morgonen och Tobias Andersson i Almedalsveckan i fjol.

Almedalen • SD:s halvdag

Kändisar och Greenpeace i protest under Åkessons tal

Parallellt med att Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson håller tal på Almedalsveckan under onsdagen kommer en ”folkfest” under parollen ”Vi är Sverige” att anordnas bara några hundra meter bort. Bakom evenemanget står bland annat Greenpeace, skriver organisationen i ett pressmeddelande.

1 tim
Thomas Stenström och flera andra artister kommer att anordna en ”folkfest” parallellt med Jimmie Åkessons (SD) tal i Almedalen under onsdagen.

Almedalen • SD:s halvdag

SD vill se pedofilregister och interaktiv pedofilkarta

Sverigedemokraterna går till val på att införa ett offentligt pedofilregister och en statlig pedofilkarta som ska vara interaktiv. Det säger Jimmie Åkesson i SVT:s Morgonstudion under partiets halvdag i Almedalen.

2 tim
Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson i samband med SVT:s intervju.

SD:s halvdag

Omni förklarar •”Tycker det var ett misstag” – så kan pressträffen i april ha avgjort valet

Med fem månader till valet lovade Ulf Kristersson att Sverigedemokraterna skulle få en plats i regeringen. Sedan dess har stödet för Tidöblocket sakta men säkert minskat.

Omni Mer
Jimmie Åkesson och Ulf Kristersson skakar hand på pressträffen 1 april.