TV4/Novus: Har mycket lite förtroende hos en av tre
Förtroendet för regeringen är historiskt lågt, enligt en opinionsundersökning från TV4/Novus där drygt 1 000 väljare har tillfrågats. Andelen av de tillfrågade som har ”mycket lite” förtroende för regeringen har gått från 19 till 32 procent sedan förra hösten – och är nu nästan en av tre. Endast 2 procent känner nu ett ”mycket stort” förtroende.
Och förtroendet för statsminister Stefan Löfven (S) och Margot Wallström (S) har också rasat under samma period.
– Jag skulle vilja ha bättre siffror men kommer inte att hoppa omkring för att byta inriktning, säger statsminister Stefan Löfven.
TV4:s inrikespolitiske kommentator Ulf Kristersson tycker det är befogat att kalla situationen för en förtroendekris.
– Den här regeringen befinner sig i en brant förtroendebacke, säger han.
Wallströms stöd har rasat från 61 procent efter valet 2014 till 31 procent i dag, enligt samma undersökning. Mest förtroende har de tillfrågade för inrikesminister Anders Ygeman (S).