Hem
Illustrationsbilder. (TT.)

Tvångsvård av anorektiker har ökat med 300 procent

Antalet flickor som tvångsvårdas för livshotande anorexia ökar kraftigt, rapporterar P1 Morgon. Enligt siffror från Socialstyrelsen har antalet ökat med 300 procent sedan 2017. Vad utvecklingen beror på vet man inte, men Klara Edlund, psykolog och forskare specialiserad på ätstörningar, tror att pandemin kan vara en förklaring.

Hon lyfter bland annat fram det faktum att många rutiner i vardagen förändrades för de unga. Till exempel blev det mer tid i ensamhet vilket riskerar att ge sociala medier ett större inflytande över människors liv, enligt Edlund.

– Jag tänker också på att många måltider intogs i ensamhet.

Klara Edlund understryker att tvångsvård ska användas restriktivt och att det bara tillämpas när det handlar om livshotande sjukdom.

Läs mer

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen