Hem
Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) håller pressträff efter det blixtinkallade mötet om Ukraina. (Claudio Bresciani/TT)

Stenergard: ”Sverige måste hålla ihop”

”Sverige måste hålla ihop”, sa utrikesminister Maria Malmer Stenergard till TT på väg in till det blixtinkallade mötet i utrikesutskottet.

Alla riksdagspartier samlades under tisdagen för prata om ”det allvarliga läget” i Ukraina.

– Rysslands drömscenario i det här läget är ett avtal om vapenvila, som inte förenas med andra villkor. Som i praktiken bara skapar förutsättningar för Ryssland att dra sig tillbaka, bygga sig starkare, och komma tillbaka med en ny aggression, säger utrikesministern på en pressträff efter mötet.

Vidare säger hon att den senaste utvecklingen i Ukraina inte påverkar säkerhetsläget i Sverige. De övriga utskottsmedlemmarna som medverkade på mötet vill inte kommentera vad som avhandlades. Tystnadsplikt gällde för mycket av innehållet, säger SD:s Aaron Emilsson till Expressen.

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen