Hem
ToppnyheterSenaste nytt
Bli medlem
ANNONS
ANNONS
(Fredrik Sandberg/TT / TT NYHETSBYRÅN)
Svenska migrationspolitiken

Bara 321 asylsökande till Sverige senaste veckan

Av Jenny Åbonde
Publicerad: 30 mars 2016
ANNONS

Sedan början av mars har antalet flyktingar som tar sig från Turkiet till Grekland halverats, och minskningen märks även i Sverige, skriver SvD. En period i höstas kom det över 10 000 personer per vecka. Den siffran var nere i 321 personer de senaste sju dagarna, enligt Migrationsverket.
Samtidigt meddelar Österrike att de ska skärpa sina asylregler ytterligare. Inrikesminister Johanna Mikl-Leitner vill att landet bara ska ta emot personer vars närmaste familj redan har asyl i landet.

ANNONS
Sjöräddningen på plats i Grekland: ”Det är en jättestor nedgång”
Svenska Dagbladet
Österrike skärper asylregler kraftigt – hänvisar till inre säkerhet
radio+text · Sveriges Radio
Migrationsverkets generaldirektör: ”Debatten om invandringen är bra”
tv · tv.aftonbladet.se
Syrien fortfarande största asyllandet
grafik · www.migrationsverket.se
Annons
Dags för spa? 30% rabatt hos Elite Hotels — övernattning, Vana Spa-entré och frukost ingår, boka senast 16/11
Elite Hotels
ANNONS
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen
Svenska migrationspolitikenTurkietSverigeMigrationsverketEuropaGreklandMigrationJohanna Mikl-LeitnerÖsterrikeMigrationspolitikPolitik

SD: Migrationsverket måste reformeras från grunden

Hela Migrationsverkets organisation behöver granskas och förändras i grunden. Det skriver Jessica Stegrud, migrationspolitisk talesperson för Sverigedemokraterna, på Aftonbladet debatt.

I dag 10.16
Migrationsverket/Jessica Stegrud.

Kraftig ökning av antalet utvisningsyrkanden

Sedan regeringens skärpta regler trädde i kraft den 1 september har antalet brottsåtalade som riskerar utvisning ökat med sammantaget 242 procent i Stockholm, Göteborg och Malmö. Det rapporterar DN.

25 oktober, 14.56
Johan Forssell.

Rädda Barnen: Barn mår dåligt på migrantcenter

Många barn mår dåligt på Migrationsverkets mottagnings- och återvändandecenter, uppger Rädda Barnen för P4 Malmöhus.

24 oktober, 19.11
Migrationsverkets mottagnings- och återvändandecenter i Märsta.

S-toppen Lawen Redar mötte Trumps man i Europa

Trumptjänstemannen Samuel Samson reser runt i Europa för att främja den amerikanske presidentens intressen. I torsdags var han och utrikesminister Marco Rubios talskrivare Nate Hochman i Stockholm för att prata med Socialdemokraternas integrationspolitiska talesperson Lawen Redar, rapporterar SvD.

24 oktober, 07.02
Socialdemokraternas integrationspolitiska talesperson Lawen Redar.