Experter: Frågan inte över – nytt förslag möjlig lösning
Även om frågan om hur las ska förändras nu återigen ligger på regeringens bord är den långt ifrån över, enligt Mats Glavå, docent i arbetsrätt vid Göteborgs universitet.
– Frågan kan också komma upp i den pågående avtalsrörelsen. Kommer lagstiftning i linje med utredningen finns det inget som hindrar facken från att ta till strejkvapnet i avtalsförhandlingarna, säger han till TT.
Statsvetaren Jenny Madestam säger till Expressen att januaripartierna antagligen redan nu diskuterar hur man ska gå vidare efter LO:s nej till slutbudet i las-förhandlingarna. Hon menar att en möjlig lösning är om regeringen, C och L lyckas komma överens om ett nytt lagförslag som Vänsterpartiet kan gå med på.
Läs mer
Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen