Hem
(PAUL ELLIS / AFP)

Ledare: ”Britterna klarar sig inte utan Europa”

”Ett steg framåt, två tillbaka, två åt sidan och så en märklig piruett.” Dagens Nyheter skriver i sin huvudledare att den svenska diplomatin under Saudiaffären mest har liknat en bisarr pardans.
”Om Sverige möjligen försökte föra i början är det tydligt att rollerna snabbt omfördelades; det slutade med att vi passivt släpades runt på det diplomatiska dansgolvet inför världens ögon. Det var en ömklig syn.”
Aftonbladets Katrine Marçal skriver i sin ledare att britterna inte klarar sig själva. Hon menar att bilden som utmålas i filmen ”The Imitation Game” – att Alan Turing med sin egenbyggda dator ensam knäckte Nazitysklands kod Enigma – är felaktig. I själva verket baserades hans arbete på en polsk förlaga, som kommit till med hjälp av franska underrättelseuppgifter:
”Historien om Enigma är en stor ­europeisk berättelse där flera länder tillsammans åstadkom något storslaget. Inte historien om ett ensamt engelskt geni.”
Marçal jämför med Storbritanniens förhållande till EU i dag och det stundande brittiska valet. ”Storbritannien behöver resten av Europa och resten av Europa behöver Storbritannien. Detta är faktiskt ett ödesval.
Myter om­ ­ensamma engelsmän som klarar allt själva är inte oproblematisk.
Särskilt ­inte för dem själva”, skriver hon.

Aftonbladet (obunden socialdemokratisk):

Dagens Nyheter (oberoende liberal):

Expressen (obunden liberal):

Göteborgs-Posten (liberal):

Svenska Dagbladet (obunden moderat):

Sydsvenskan/Helsingborgs Dagblad (oberoende liberal):

Omni är politiskt obundna och oberoende. Vi strävar efter att ge fler perspektiv på nyheterna. Har du frågor eller synpunkter kring vår rapportering? Kontakta redaktionen