Washington Post har publicerat den saudiska journalisten Jamal Khashoggis sista text, som lämnades in till tidningen dagen innan han försvann. I texten fokuserar han på arabvärldens behov av frihet.
”Arabvärlden står inför sin egen version av en järnridå, som inte införts av externa aktörer utan genom inhemska styrkor som strävar efter makt”, skriver Khashoggi.
Länderna i området fylldes med hopp i och med arabvåren, men förhoppningarna om en nyvunnen frihet slogs snart ner. Omvärlden såg på när kritiska röster tystades.
”Arabiska regeringar har fått fritt spelrum att fortsätta att tysta medier i en ökande takt”, skriver han.
Till journalistens sista text har redaktören Karen Attiah skrivit ett förord.
”Den här kolumnen fångar perfekt hans engagemang och passion för frihet i arabvärlden”, skriver hon.